Używanie APT w trybie offline Jason Gunthorpe jgg@debian.org Polskie tłumaczenie Krzysztof Fiertek akfedux@megapolis.pl $Id: offline.pl.sgml,v 1.1 2004/07/29 16:43:13 mdz Exp $ Dokument ten opisuje jak używać programu APT w środowiskach niesieciowych, a w szczególności metodę pozwalającą na robienie aktualizacji systemu. Copyright © Jason Gunthorpe, 1999.

Copyright © polskiego tłumaczenia Krzysztof Fiertek, 2004.

"APT" i ten dokument są oprogramowaniem wolnodostępnym; możesz rozpowszechniać je i/lub zmieniać w zgodzie z postanowieniami "Ogólnej Licencji Publicznej GNU" (GNU General Public License) takiej, jak została opublikowana przez "Fundacje Wolnego Oprogramowania (Free Software Foundation); albo w wersji 2 tejże licencji, albo (twój wybór) w dowolnej późniejszej.

Więcej szczegółów możesz uzyskać przeglądając plik zawierający pełny tekst licencji (w systemach Debian jest to plik /usr/doc/copyright/GPL). Wstęp Wprowadzenie

Normalnie APT wymaga bezpośredniego dostępu do archiwów Debiana poprzez sieć lokalną albo przez sieć internetową. Kolejną niedogodnością może być fakt, że nasz komputer, który pracuje na wolnym łączu takim jak modem, jest znacznie oddalony od innnego komputera z szybkim łączem.

Rozwiązaniem tego problemu jest użycie pojemnych przenośnych nośników takich jak dyskietka Zip lub dysk SuperDisk. Nośniki te nie są wystarczająco pojemne, by zgromadzić kompletne archiwum Debiana, ale można śmiało dopasować podzbiór dużego archiwum wystarczający dla większości użytkowników. Pomysł polega na tym, by użyć programu APT do wygenerowania listy pakietów, które są wymagane, następnie pobraniu ich na dysk używając innego komputera z właściwą zwartością. Jest nawet możliwe, by użyć innego komputera z Debianem z zainstalowanym programem APT lub zupełnie innym systemem operacyjnym i programem narzędziowym do pobierania plików takim jak wget.

Osiągnięte jest to przez twórcze manipulowanie plikiem konfiguracyjnym programu APT. Rzeczą niezbędną jest poinformowanie programu APT, aby wskazywał na dysk z plikami archiwum. Należy zauważyć, że dysk powinien być sformatowany do obsługi systemu plików takiego jak ext2, fat32 albo vfat pozwalających posługiwać się długimi nazwami pliku. Używanie programu APT na obu komputerach Wprowadzenie

APT będący do dyspozycji na obu komputerach daje najprostszą kombinację. Zasadniczym pomysłem tej metody jest umieścić kopie pliku status na dysku i użyć odległego komputera, aby uzyskać najnowsze pliki pakietów i zdecydować, które pakiety chcemy pobrać. Struktura katalogów na dysku powinna wyglądać następująco: /disc/ archives/ partial/ lists/ partial/ status sources.list apt.conf Plik konfiguracyjny

Plik konfiguracyjny powinien informować program APT, aby przechowywać jego pliki na dysku, a także używać plików konfiguracyjnych z dysku. Plik sources.list powinien zawierać prawidłowe odnośniki, których oczekujesz użyć od zdalnego komputera, a plik status powinien być kopią /var/lib/dpkg/status. Zauważ, że jeśli używasz lokalnego archiwum musisz użyć tych samych odnośników o identycznej składni.

apt.conf musi zawierać niezbędne wpisy, by APT korzystał z dysku: APT { /* Ten wpis nie jest wymagany jeśli oba komputery są tej samej architektury, mówi on APTowi na komputerze pobierającym pakiety jakiej architektury jest nasz komputer */ Architecture "i386"; Get::Download-Only "true"; }; Dir { /* Użyj katalogu disc na informacje stanu i skieruj plik status z /var/lib/dpkg default */ State "/disc/"; State::status "status"; // Katalog lokalnie przechowywanych pakietów binarnych Cache::archives "/disc/archives/"; Cache "/tmp/"; // Lokalizacja pliku sources.list. Etc "/disc }; Więcej szczegółów można zobaczyć w manualu apt.conf i w przykładowym pliku konfiguracyjnym /usr/doc/apt/examples/apt.conf.

Pierwszą rzeczą jaka należy zrobić na oddalonym komputerze z Debianem to zamontować dysk i przekopiować na niego plik /var/lib/dpkg/status. Potrzeba także utworzyć stukturę katalogów przedstawioną we Wprowadzeniu, archives/partial/ i lists/partial/. Następnie niesiemy dysk do oddalonego komputera z szybkim łączem i konfigurujemy plik sources.list. Na oddalonym komputerze wykonujemy kolejno: # export APT_CONFIG="/disc/apt.conf" # apt-get update [ APT aktualizuje ustawienia ] # apt-get dist-upgrade [ APT pobiera wszystkie potrzebne pakiety do aktualizacji twojego systemu ] Polecenie dist-upgrade można zastąpić każdym innym podstawowym poleceniem APT, w szczególności dselect-upgrade. Możesz nawet użyć APT jako metodę dostępu dla dselect. Jednak stworzy to problem w przeniesieniu twoich operacji wyborów z powrotem na lokalny komputer.

W tej chwili katalog disc zawiera wszystkie pliki indeksowe oraz archiwa niezbędne do aktualizacji maszyny z Debianem. Bierzemy dysk z powrotem do siebie i wpisujemy: # export APT_CONFIG="/disc/apt.conf" # apt-get check [ APT tworzy lokalną kopię plików cache ] # apt-get --no-d -o dir::etc::status=/var/lib/dpkg/status dist-upgrade [ Może też być inne polecenie programu APT ]

Koniecznym jest do prawidłowego działania podmienić plik status na lokalnej maszynie. To jest bardzo ważne!

Jeśli używasz dselect możesz wykonać bardzo ryzykowną operację skopiowania disc/status do /var/lib/dpkg/status tak, że wszystkie zmiany które dokonałeś na odległym komputerze są uaktualnione. Mocno zalecam aby dokonywać doboru pakietów tylko na lokalnym komputerze, ale nie zawsze jest to możliwe. NIE podmieniaj pliku status jeśli dpkg lub APT były uruchamiane w międzyczasie!! Używanie programów APT i wget Wprowadzenie

wget jest popularnym i przenośnym programem narzędziowym pobierania plików, który działa na prawie każdym komputerze. W przeciwieństwie do metody opisanej powyżej ta wymaga komputera z Debianem, który już posiada listę dostępnych pakietów.

Należy stworzyć katalog disc tylko na pakiety do pobrania z innego komputera. Użyta zostanie do tego opcja --print-uris programu apt-get, a następnie przygotujemy skrypt dla programu wget, który pobierze właściwe pakiety. Kolejne kroki

W odróżnieniu od poprzedniej metody działania ta nie wymaga specjalnych plików konfiguracyjnych. Używamy jedynie podstawowych poleceń APT, by wygenerować listę plików. # apt-get dist-upgrade [ Wybierz no po znaku zachęty, upewnij się czy to właściwy wybór ] # apt-get -qq --print-uris dist-upgrade > uris # awk '{print "wget -O " $2 " " $1}' < uris > /disc/wget-script Także inne opcje niż dist-upgrade mogą tu być użyte, włączając dselect-upgrade.

Plik skryptu /disc/wget-script będzie teraz zawierać listę poleceń dla programu wget, który uruchomi w porządku pobieranie potrzebnych archiwów. Skrypt ten należy uruchomić w bieżącym katalogu o punkcie montowania disc tak aby tu zapisywał dane na dysku.

Na oddalonym komputerze należy wykonać coś takiego # cd /disc # sh -x ./wget-script [ czekaj.. ] Gdy archiwa zostały pobrane i dysk wrócił do komputera z Debianem, instalowanie można prowadzić dalej poleceniem, # apt-get -o dir::cache::archives="/disc/" dist-upgrade Które użyje pobrane uprzednio archiwa z dysku.